Różnice między implantem a protezą zębową

Różnice między implantem a protezą zębową

Współczesna stomatologia dąży do tego, aby usunięcie naturalnego zęba było rozwiązaniem ostatecznym. Niestety niekiedy usunięcie zęba jest koniecznością. Po usunięciu zębów należy zastanowić się nad dalszym leczeniem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ brak w uzębieniu to nie tylko defekt estetyczny. Brak zębów powoduje upośledzenie rozdrabiania pokarmów. Pamiętajmy, że proces trawienia zaczyna się właśnie w jamie ustnej. Brak zębów sprawia, że nie gryziemy odpowiednio, w efekcie kawałki jedzenia trafiają do przewodu pokarmowego. Duże kawałki mogą zatem powodować problemy z żołądkiem. Innymi słowy bezzębie upośledza trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Dodatkowo mogą pojawić się deformacje zgryzu, bóle głowy i żuchwy powodowane zwyrodnieniami w stawach skroniowo-żuchwowych. Istnieje kilka sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu. Dziś przyjrzymy się implantom i protezom zębowym.

Implanty zębowe

Implantem zębowym nazywamy śrubę wykonaną ze stopów tytanu. Śrubę wkręca się w kość wyrostka, a na niej umieszcza się kompozytową nakładkę. Implant zębowy ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim zakłada się go w miejscu ubytku, zatem nie ma konieczności spiłowywania sąsiadujących zębów.  Ponadto istnieje możliwość uzupełnienia wielu zębów w bardzo różnych miejscach szczęki. Implant zębowy nie tylko doskonale imituje ząb, ale również podobnie oddziałuje podczas gryzienia. Dzięki temu zapobiega zanikowi kości w miejscu ubytku. Proces leczenia implantologicznego jest czasochłonny, jednakże implanty są rozwiązaniem dla wielu osób.

Protezy zębowe

Ze względu na niższy koszt, niektórzy decydują się na zainstalowanie protez zębowych. Protezy zębowe dzielimy na stałe i ruchome. Stałe protezy przymocowane są do zębów trwale, bez konieczności ich wyciągania. Protezy stałe mocowane są specjalnym cementem do protez. Do tego typu mocować należą mosty, a także wkłady koronowe. Protezy ruchome nie są natomiast przytwierdzone do zębów na stałe, a umieszcza się je na specjalnym łuku dopasowanym do szczęki. Taki rodzaj protez jest wkładany i wyciągany samodzielnie przez pacjenta.